Sosyal Medya Üzerinden Para Kazananlar Dikkat

0 22

Sosyal Medya Üzerinden Para Kazananlar Dikkat!

Günümüzde çok sayıda insan sosyal medya platformları üzerinden para kazanarak gelir elde ediyor. Ancak sosyal medyadan para kazananlar için yepyeni bir dönem başlıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı bu yöntemlerle sosyal medyadan para kazananlar için yeni bir kılavuz yayınladı. Sosyal medya üzerinden para kazananlar için yeni bir dönem daha başlamış oldu. Bu sistemle gelir elde edenler kılavuzda ki detaylar kapsamında işlem yapacaklar. Sosyal medya platformlarında yaşanan popülarite artışı bu ağlardan para kazananların sayısında da büyük artışa neden oldu. Yapılan araştırmalarda ise toplamda 4.5 milyar lira gelir elde edildiği ortaya çıktı. Ancak konu ile ilgili Gelir İdaresi Başkanlığı yeni bir yasal kılavuz hazırladı.

Gelir İdaresinden Yeni Kılavuz

Yapılan araştırmalarda sosyal medya ağları üzerinden insanların gelir elde ettiği biliniyor. Sabah gazetesinin elde ettiği verilerde Hazal Ateşin toplamda 4.5 milyar para kazandığı belirlendi. Ancak Gelir İdaresi Başkanlığı harekete geçerek yeni bir kılavuz yayınladı. Yeni yasanın akabinde ise kılavuz ile ilgili bir tebliğ hazırlandı.

Yeni Bir Dönem Başlıyor

Youtube ve İnstagram uygulamalarında paylaşım yapanlar yüksek tutarlarda gelir elde ediyor. Ancak yeni yasa tebliği ile birlikte sosyal medyadan gelir elde edenler için yeni bir dönem başlayacak. Yeni tebliğe göre bu uygulamalar üzerinden 890 bini aşmayan tutarlara toplamda yüzde 16 stopaj vergisi eklenecek. Yeni sistem ise 1 Ocak tarihi itibariyle geçerli olacak.

Yeni Tebliğ Dikkat Çekiyor

Sosyal medya üzerinden para kazanarak gelir elde edenler gelir vergisinde muaf sayılabilecekler. İnstagram ve Youtube uygulamaları sayesinde gelir elde edenler belirli bir limitin altında kazanç elde ederlerse toplamda yüzde 16 stopaj vergisi uygulanacak. 890 binin üzerinde gelir elde edenler beyannameye de tabii tutulmayacak.

Uygulamanın Başlama Tarihi

Bu istisnadan faydalanmak isteyen fenomenler yerel bankalar üzerinden bir hesap açacaklar. 1 Ocak 2022 tarihinde uygulanmaya başlayan bu sistem sosyal medyadan para kazananlar için geçerli olacak. Bu durumdan muaf olmak isteyenler ise en yakın vergi dairesine başvuru yaparak konu ile ilgili resmi bir belge alacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.