Konsol Savaşlarında Zirvedeki İsim Yine Şaşırtmadı

0 35

Konsol Savaşlarında Zirvedeki İsim Yine Şaşırtmadı

2021’in son günlerinde satışına yine sekteye uğramadan devam eden oyun konsolları rekorlar kırmaya devam ediyor. 12 Aralık ile 18 Aralık tarihleri arasında dünyada en çok satılmış olan konsol markaları listelendi. Zirvedeki ve listenin ilk sıralarındaki konsollar yine her zamanki gibi şaşırtmadı.

Rekabet İki Marka Arasında

Dünyanın en bilindik ve en çok tercih edilen oyun konsolu markaları PlayStation ve Nintendo‘nun arasındaki rekabet olağanca hızıyla devam ediyor. Bu markaların son modelleri PlayStation 5, Xbox Series XS ve Nintendo Switch arasındaki rekabetin geçen haftaki sonuçları belli oldu. Gelen satış rakamlarına göre geçen hafta dünya genelinde en çok satılan oyun konsolu markası çoğunlukla olduğu gibi Nintendo Switch. Görünüşe göre Nintendo Switch zirvedeki yerini uzun süre daha koruyacağa benziyor.

Sony Talebe Karşılık Veremiyor

2021 senesi içerisinde dünya genelinde bir çip krizi yaşanmıştı. Bu çip krizi oyun konsolu satışlarına da büyük etki yapmıştı. Özellikle bu etki sonrası bilinen markalardan Sony, piyasadaki talebe karşılık vermekte zorlandıklarını bildirdi. Sony markasının içinde bulunduğu bu güç durumun 2022 yılının ortalarına kadar da devam edeceği bekleniyor. Buna karşın konsol talebine tam yanıt veren ve kolaylıkla piyasaya sürebilen Nintendo markası , Switch modeli 12-18 Aralık tarihleri arasında tam 1.314.674 ünite satış gerçekleştirdi. Nintendo, bu zamana kadar toplamda 100 milyon satış sayısına yetişirken,  PS2, Nintendo DS, Game Boy, PS4, PS1 ve Nintendo Wii’nin yer aldığı 100 milyon kulübüne de girmiş oldu.

PlayStation 5 Satış Sorunları İle İkinci Sırada

Nintendo’nun takipli PlayStation 5 stok sorunu yaşamasına karşın, söz konusu tarihler arasında 541,390 satış gerçekleştirerek ikincilik koltuğuna oturdu. Üçüncü sırada ise XBox Series XS, 459,416 satış ile yer alıyor. Açıklanan bu rakamlar ile birlikte PlayStation 5’in toplam satışları 16,68 milyona ulaşmış oldu. PS5’in satışları geçtiğimiz yıllara oranla ise tam 174.000 adet düşmüş durumda. Yeni yılda konsol fiyatlarında ne gibi değişiklikler olacak ve bu fiyatlar satış oranlarını nasıl etkileyecek? Bu soruların cevabını ise zaman gösterecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.