İnternetin Geleceği

0 17

İnternetin Geleceği

İnternet bugün insan yaşamının büyük bir parçası, hatta merkezinde bir fenomendir. İşlerimizin çoğunu internette görebiliyoruz. Birçoğumuz interneti alışveriş, iş, eğitim veya boş zaman etkinlikleri için kullanıyoruz. Bu yaygın kullanıma paralel olarak internet de giderek gelişiyor. İlk olarak Web 1.0 olarak bildiğimiz ağ, 1980’lerin sonunda ortaya çıktı ve nispeten az üyeye sahipti. Etkileşimli internet olarak tanımlanan Web 2.0, 20 yılı aşkın süredir kullanılır. İnternetin merakla beklenen geleceği Web 3.0, Bitcoin dünyası sayesinde son zamanlarda gündemde.

Peki Web 3.0 Nedir?

Bir milyon web sitesi risk altındadır. Öyleyse Wordfence’in tehdit istihbaratı ekibi kısa süre önce bir milyon WordPress web sitesinin risk altında olduğunu duyurdu.

Web 3.0 Nedir ve Ne İçindir?

2004 yılından beri gündemde olan Web 3.0, umudumuzu yitirince tekrar gündeme geldi. Bize Web 3.0’ı tekrar hatırlatan finans dünyasıdır. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin blok zincirlerinin İnterneti yeniden geliştirmeye ve bizi Web 3.0’a götürmesi umulmaktadır.

Bu Web 3.0 Bize Ne Sunuyor?

“World Wide Web” uzantısına sahip “WWW” olarak bildiğimiz İnternet ağındaki değişiklik aslında bir şekilde meta veri deposuyla örtüşüyor. Web 2.0’ın yaygınlaşmasından sonra bildiğimiz internet devi birçok marka ve uygulama doğdu. Google, Twitter, Facebook, YouTube, LinkedIn gibi aklınıza gelebilecek tüm markalar Web 2.0 sayesinde geliştirildi.

İnternetin ikinci evrimsel formunun bize çok fazla yenilik getirmesi, Web 3.0’ın nasıl gelişeceğini görmemize neden oldu. Uzun yıllardır gündemde olan Web 3.0 nihayet rafine olmaya başladı diyebiliriz. Bu yeni İnternet ağına Semantik Web denir.

Bu Ne Anlama Geliyor?

Web 1.0’daki aracılar sunuculardı. Biriyle iletişim kurmak için sunuculara ihtiyacımız vardı. Web 2.0’da bu sunucuların yerini platformlar aldı ve biz ancak kayıt yoluyla haberleşebildik. Peki internet üzerinden biriyle aracısız iletişim kurmak mümkün müdür? Web 3.0’ın devreye girdiği yer burasıdır. Web 3.0, aracılar olmadan merkezi olmayan bir bağlantı sunar. Burada da merkezi olmayan kripto para birimleri son zamanlarda viral bir konu haline geldi. Bu, Web 3.0’ı tekrarlama şansını artırdı ve istemeden beklemeye neden oldu.

Uygulamalar Kaybolacak

Web 2.0’da “application” olarak adlandırılan uygulamalar, Web 3.0’da “dapp” (merkezi olmayan uygulama) olarak adlandırılır. Yani internet üzerinde çalışmak için uygulamalar yerine cüzdan mantığı ile çalışan merkezi olmayan uygulamalar kullanıır. Böylece oluşturulan içerik için sadece yapımcı ödeme yapar ve uygulamalar bundan herhangi bir kazanç elde etmez.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.