Cep Telefonu Satışlarında Bakanlık Yeni Taksit Düzenlemesi Getirdi

0 39

Cep Telefonu Satışlarında Bakanlık Yeni Taksit Düzenlemesi Getirdi

Ticaret bakanlığı cep telefonu taksitlendirmesi konusunda yeni düzenlemeye gitti. Bu yeni düzenleme neticesinde 3 aylık taksitlendirme sınırına tabi tutar 3 bin 500 TL’den 5 bin TL’ye çıkarıldı. Taksit sınırı 5 bin TL’nin altında kalan telefon modellerinde 12 ay taksitlendirmeye gidilmiştir. Satış fiyatı bu sınırın üzerinde kalan telefon modellerinde 6 ay olarak belirlendi.

Taksit Sayısı Konusunda da Düzenleme Yapıldı

Ticaret Bakanlığı kararıyla Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yeni taksitlendirme 3 ay taksitlendirme sınırı 3 bin 500 TL’den 5 bin TL’ye çıkarıldı. Ayrıca Resmî gazetede ticaret bakanlığı kararıyla yayımlanan 31705 sayılı yönetmelik gereği bu tarihten itibaren ücreti 5 bin Türk lirasından fazla olan cep telefonlarında 3 ay taksitlendirme imkanı sağlanabilecek. Yine fiyatı 5 bin Türk lirasından fazla ve yenileme merkezli olan ya da yetkili satıcılar aracılığıyla satışı gerçekleştirilen cep telefonlarında, yenilenmiş ürün olması dolayısıyla ürüne 6 taksit yapılması imkan sağlanabilecek. Bu taksitlendirme imkanı ile cep telefonu satışlarında alıcılara bir kolaylık sağlanmış olacak ve gereksiz kredi çekiminin önüne geçilmiş olacak.

Resmî Gazete Açıkladı

Resmî gazete bu konu ile alakalı olarak “Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” kapsamında alınan karar adı altında şu şekilde bir açıklamada bulundu. Buna göre cep telefonlarına yeni taksitlendirme yoluna gidilmiştir. Bu taksitlendirme cep telefonlarına yeni alış veriş kolaylığı getirildi gözlemlenmiştir.

Cep Telefonlarında Yeni Taksitlendirme

Fiyatı beş bin Türk Lirasının üzerinde olan cep telefonu satışlarında üç ay; yenileme merkezleri veya yetkili satıcılarca gerçekleştirilmesi kaydıyla, fiyatı beş bin Türk Lirasının üzerinde olan yenilenmiş ürün niteliğindeki cep telefonu satışlarında altı ay, 2021 yılının son günlerini yaşadığımız şu günlerde alım gücünde olan gözle görülür düşme ile bu taksitlendirme imkanı alıcılar açısından bir kolaylık sağlayacak mı? Yoksa yapılan değişiklikler daha çok satıcı açısından mı yararlı olacak? 2022 yılı içerisinde anlaşılacak. Ancak ilk bakışta bu durum her iki tarafın yararına olacak bir uygulama olarak göze çarpıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.